foodcamp1_facebook_advert

Food Camp Kitchen Survival Skills Level 1 is the first in my new series of cookbooks available now on Amazon.com.

Food Camp is survival training for the kitchen impaired; a how-to guide that will teach you to prepare the basic dishes we all love and to do them well. Start your training with basic breakfast foods like eggs and smoothies, then move on to your choice of several soups and salads for lunch. The dinner menu has plenty to choose from for even the most picky eaters, like burgers, fries, macaroni & cheese and even chicken nuggets. Did we mention dessert? Let’s just say your sweet tooth with not be disappointed.

Download yours now!

{ 0 comments }

Fast Food

by Michael Nolan on 26 February 2014 · 1 comment

in Food, photos

Fast Food: You're Doing it Right.

{ 1 comment }

Homemade Gel Ice Pack

I’ve seen this mentioned a few times but I could never track down the original source. Regardless, I wanted to give this homemade gel ice pack a try, especially since I am training to run a 10K in a few weeks.  Turns out, it works perfectly!

{ 0 comments }

Love and Compassion

by Michael Nolan on 18 February 2014 · 1 comment

in photos

love_compassion_pinterest

{ 1 comment }

We hear it all the time: “Buy in bulk and save big!”  Is it really true though?  The answer may surprise you.

While bulk shopping can and does save some people a ton of cash, the fact is that there are a lot of deceptions out there as well and you could end up spending more on a bulk purchase than you would on smaller sizes! 

The most important thing to remember when you are shopping for the best price is one question: what is the cost per unit?

I know that sounds like it could get complicated and annoying but the truth is that many stores have already done the calculating for you if you know where to look.  Let’s take a look at this shelf tag:

Should I Buy in Bulk?

 

The price will normally appear in large bold numbers, where you see the word EACH, and that’s the only thing that most of us look for.  Look carefully though at the very top line of the tag and you will see UNIT PRICE PER OZ.  That’s how you find the best savings overall, because a total price may seem lower than it actually is per ounce.  The same rule applies regardless of the unit of measurement, and all you have to do is compare the per unit price at the top of the tag.  Simple, right?

If you happen to be at a store where these calculations aren’t made for you, chances are that you have a calculator handy (most cell phones have them these days), and figuring the cost per unit is a simple matter of dividing the total price by the number of units.  For example:

A bag of potato chips costs $2.00 for 13 ounces.  Divide $2.00 by 13 and you are paying $.15 per ounce.

Many times I have started to make a bulk purchase only to find out that the easier to store smaller packages cost less, so be on your toes and you will be able to spot a deal in no time.

{ 0 comments }

Carolyn Binder

30 January 2014

This week, the People Spotlight shines brightly on one of the most special people in my life, Carolyn Binder. Aside from having a fulltime career, she is the founder of Cowlick Cottage, an accomplished gardener, writer, photographer, and devoted foodie. Is there any wonder why we became such good friends? In May of 2012, Carolyn […]

Read the whole story →

How to Make Homemade Granola

29 January 2014

Granola is a favorite snack. It also makes a delicious topping for homemade yogurt. Still, the stuff you buy in the store is expensive and you can sometimes be left wondering what you’re eating (or feeding your family). My homemade granola recipe contains only natural ingredients and is sweetened only with honey, so you can […]

Read the whole story →